Gyerekkoromban, szlovákiai magyarként, esténként a csehszlovák és a magyar híradót is megnéztük. Csehszlovákia szétválása után pedig mindhármat.
Ugyanazt az eseményt három különböző szemszögből láttuk.
Sokszor három, merőben eltérő narratíván keresztül.
Ez nemcsak nyelvi készségfejlesztésnek volt kiváló, de megtanított arra is, hogy mindig több nézőpontból szemléljem a világot. Ez a jártasság a vezetői pályafutásom során felbecsülhetetlen értékűnek bizonyult.
A nézőpontos gondolkodás lényege, hogy felismerjük: nincs egyetlen igazság vagy megoldás.
Amikor egy problémával szembesülünk, hajlamosak vagyunk a megszokott utat választani, a saját meggyőződéseinkre támaszkodni.
Amikor a kollégákkal az Ipsilon Group-ban (korábban Creative Dock Hungary) céget építünk, ügyelünk arra, hogy egy-egy projektvezető ne az adott projektre jellemző iparágból érkezzen. Így nem tudja, hogy mi a szokás, vagy mit nem lehet. Új nézőpontokat hoz be a gondolkodásba. Nem korlátozzák a meggyőződései.
A választott nézőpontunk alakítja a tapasztalatainkat és a lehetőségeinket. Nem csupán intellektuális gyakorlat, hanem gyakorlati eszköz is a változás előidézésére. Segít abban, hogy ne ragadjunk le a meggyőződéseinknél, hanem tudatosan válasszunk olyan nézőpontokat, amelyek előrevisznek.
Amikor egy akadály kapcsán csak egy választ látok, tudom, hogy még nem értem a problémát. Ha látnám, sokkal több megoldási lehetőség tárulna elém.
Ilyenkor újrakeretezem a kihívást és megnézem a fejemben a többi híradót is.
Emlékszel arra, amikor egy problémát egyszerre teljesen más fényben láttál?
Új nézőpontból közelítetted meg, és ezzel meg is tudtad oldani?